Odkryj talenty w swojej rodzinie. “TalenTY” Izabeli Antosiewicz [recenzja]

Izabela Antosiewicz – doświadczony coach i kierująca się w swej pracy empatią doradczyni snuje opowieść o tym, czym są talenty, jak je rozpoznawać. Jest to napisana w osobistym tonie opowieść.

Talenty to kwestie indywidualne, tak jak indywidualny jest każdy z nas. Autorka w te rozważania włącza też swoje własne doświadczenia, dzieli się swoją drogą zawodową ale i doświadczeniem rodzinnym. Rodzina bowiem zajmuje w tej książce ważne miejsce, relacje małżeńskie i rodzicielskie w oparciu także o tytułowe talenty. Bo z talentami jest tak, że nie wolno ich zakopać jak w ewangelicznej przypowieści (kwestie wiary mają również swoje miejsce w tej publikacji). Książka traktuje temat w ujęciu teoretycznym, zachęca jednak do wykonania specjalnego testu, może też być inspiracją do własnych przemyśleń. Publikacji towarzyszą też praktyczne ćwiczenia w formie dodatkowego zeszytu, który zakupiłem wraz z książką, a także częścią tematu jest specjalny kurs video, którego nie wykupiłem, a którego próbka znajduje się na stronie Wydawcy.

Książka potrafi zainspirować, ale chyba warto skorzystać z praktycznych dodatków do niej, które można dokupić. W samej książce brakowało mi trochę więcej praktycznego ujęcia, choćby ćwiczeń. Nie można jednak książce odmówić tego, że może być inspiracją do empatycznego spojrzenia na drugiego człowieka, na to że każdy jest inny i posiada inne cechy osobowości, inne talenty, żeby umieć korzystać z tej wzajemnej różnorodności, a także by pozbyć się postawy egocentrycznej w relacjach międzyludzkich ale i w postrzeganiu ludzi wokół nas. To też zachęta do skupiania się na swoich mocnych stronach w miejsce skupiania na słabych. Wreszcie: to też uwrażliwienie na relację do dzieci w procesie wychowywania nowych ludzi. Książka dostarcza wielu inspiracji do przemyśleń. Myślę, że jeśli musiałaby być wybrana taka tylko jedna nauka z tej książki, to taka, że każdy z nas powinien znać swoją wartość. I o to poczucie własnej wartości trzeba zabiegać u tych wszystkich dzieci będących pod opieką dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *